Dobór bielizny - podstawowe zasady i wskazówki.
Biustonosz jest ważną częścią ubioru nie tylko ze względów estetycznych ale i zdrowotnych. Ponieważ nosimy go przez 2/3 doby powinien być idealnie dopasowany i komfortowy, abyśmy czuły się pewnie zawsze i wszędzie.
Dobrze dobrany stanik to nie tylko rozmiar ale także fason.
Każda z nas jest inna, mamy różną budowę i dlatego przy doborze stanika trzeba brać pod uwagę wiele czynników, które wpływają na ustalenie odpowiedniego fasonu biustonosza.
Dlatego warto oddać się w ręce specjalistek (braffiterek) , aby fachowo dobrały biustonosz odpowiedni dla Ciebie.
Co ma wpływ na wybór odpowiedniego fasonu biustonosza
- rozstaw biustu – ułożenie piersi między sobą może być zbieżne lub rozbieżne. Czyli przerwa między nimi może być większa lub mniejsza, dlatego ważny jest odpowiedni rozstaw miseczek
- położenie biustu – nie wszystkie mamy biust osadzony na tej samej wysokości. Jedne Panie mają biust osadzony niżej inne wyżej , nie można na siłę zmieniać jego położenia. Często skracamy ramiączka, aby podnieść biust . W efekcie ramiączka wbijają się w ramiona , robią się zaczerwienienia , odparzenia , a po latach bruzdy (ubytki) w obojczykach. Biust powinien być ułożony optymalnie względem ciała.
- asymetria piersi – ciało człowieka jest asymetryczne, zupełnie oczywistą rzeczą jest fakt iż większość kobiet ma jedną pierś większą od drugiej. Czasem jest to niewielka różnica którą można optycznie wyrównać poprzez wybranie odpowiedniego fasonu biustonosza lub regulację ramiączek. Niestety czasem różnica ta może sięgać 1-2 rozmiarów i wtedy można zniwelować ją poprzez zastosowanie specjalnej wkładki silikonowej. Pamiętajmy, że rozmiar biustonosza zawsze dobieramy do większej piersi !
- szerokość ramion – Panie o wąskich ramionach i drobnej posturze powinny zwrócić uwagę aby biust został wysunięty do przodu i mocno zebrany z boków, tak aby piersi nie wychodziły poza linię klatki piersiowej. Mimo tego, że biust jest bardziej wyeksponowany, optycznie sprawia wrażenie mniejszego. Zdecydowana większość kobiet ramiona ma proporcjonalnej szerokości i może pozwolić sobie na inne fasony.
- wiek - przechodzimy przez różne etapy życia jesteśmy młode potem dojrzałe... każdy wiek ma swoje prawa , przyzwyczajenia , zmieniają się priorytety, zmieniamy się wewnątrz i zmienia się nasze ciało. Niestety zmienia się też biust. Z wiekiem traci on jędrność , sprężystość , zmienia się jego kształt. Czasu nie zatrzymamy, ale możemy spowolnić proces niekorzystnych zmian poprzez noszenie odpowiedniego biustonosza. Pamiętajmy, że w marę jak zmienia się nasz biust często powinnyśmy zmienić też fason biustonosza. Model który nosiłyśmy 5-10 lat temu niekoniecznie jest jest teraz dla nas odpowiedni.
- jędrność biustu – jędrność biustu nie zmienia się tylko z wiekiem , czasem są to uwarunkowania genetyczne, ale najczęściej jest to wynikiem zaniedbania biustu i noszenia złych staników. Najszybciej niekorzystne zmiany piersi zachodzą w okresie ciąży i karmienia, a także podczas uprawiania sportu. Najlepiej zadbać o biust jak tylko pojawiają się piersi i to właśnie Mamy powinny zwrócić uwagę córkom i zachęcić je do noszenia odpowiednich staników. Jeśli biust stracił już swoją jędrność najlepsze będą miękkie staniki (na fiszbinie lub bez) formujące biust.
- opadające ramiona – zdarzają się Panie, którym wiecznie zsuwają się ramiączka ponieważ mają tzw. opadające ramiona. Najlepiej wybrać jest fason stanika gdzie ramiączka w tylnej części przesunięte są do środka. Można też zastosować tzw. ściągacz ramiączek.
- efekt – musimy wiedzieć jaki chcemy osiągnąć efekt . Czy zależy nam na wyeksponowaniu biustu czy na jego optycznym zmniejszeniu czy też na naturalnym ułożeniu. Pamiętajmy, że jedno wyklucza drugie i że nie ma stanika na każdą okazję. Dobrze mieć kilka staników które zakładamy w zależności od sytuacji. Inny stanik zakładamy do pracy ( np. eksponujący biust) , a inny nosimy w domu ( komfortowy) , a do klubu fitness zakładamy koniecznie stanik sportowy ! Tak jak przychodząc do domu ściągamy buty na obcasie i wskakujemy w wygodne kapcie, tak samo powinnyśmy zmieniać stanik. Szczególnie Panie z większym biustem powinny o tym pamiętać i założyć komfortowy stanik odciąży kręgosłup, ramiona i kark.
Znajdujemy też się w różnych sytuacjach życiowych w których trzeba zmienić dotychczasowy fason i rozmiar noszonego biustonosza.
- okres ciąży i karmienia - większość Pań przechodzi przez szczęśliwy okres ciąży i karmienia . Jest to okres czasowych zmian w naszym organizmie , rośnie brzuszek, powiększają się piersi. Często oszczędzamy na staniku traktując ten okres jako przejściowy i nosimy „byle co”, aby było tanie. Niestety w tym okresie biust jest w znacznym stopniu narażony na niekorzystne zmiany. Jest to moment, w którym szczególnie powinnyśmy zadbać o nasze ciało, aby później wciąż móc się cieszyć jędrnym , kształtnym biustem i brzuszkiem bez rozstępów. Właśnie dlatego potrzebny jest biustonosz, który przede wszystkim stabilnie podtrzyma biust chroniąc go przed niekorzystnymi zmianami. Powinien być też komfortowy , aby bez przeszkód oddać się przyjemnością macierzyństwa.
Zapraszamy na stronę www.BiustonoszDoKarmienia.pl gdzie znajdą Panie poradę odnośnie bielizny ciążowej i do karmienia a także wskazówki dotyczącego doboru bielizny dla przyszłych i karmiących Mam.
- sport - część kobiet aktywnie spędza czas, chodząc do klubów fitness , jeżdżąc na nartach , na rowerze, uprawiając sport. Niestety w wyniku nieświadomości doprowadza do degradacji atrybut kobiecości. Większość kobiet po prostu nie wie, że profesjonalny biustonosz sportowy jest ważnym elementem stroju każdej aktywnej kobiety. Zwykły stanik ogranicza ruchy biustu tylko w 38 % podczas gdy profesjonalny biustonosz sportowy redukuje ruchy biustu prawie w 80 % ! Dzięki niemu tkanka łączna, z której zbudowany jest biust i więzadło Coopera pozostają nienaruszone , chroniąc piersi przed niekorzystnymi i nieodwracalnymi zmianami. Pełne informacje dotyczące tematu „ Dlaczego biustonosz sportowy to konieczność” znajdą Państwo na stronie www.biustonosze-sportowe.pl . Zapraszam.
- mastektomia - Panie po mastektomii powinny mieć biustonosz idealnie dopasowany, aby perfekcyjnie podtrzymywał zarówno zdrową pierś jak i protezę. Ważne to jest szczególnie ze względów zdrowotnych , aby nie dochodziło do obrzęków limfatycznych, czy skrzywień kręgosłupa. Biustonosz powinien być przede wszystkim wysokiej jakości, aby po wielu praniach zachował funkcję optymalnego potrzymania . Powinien być tak dobrany, aby ukrywał ewentualne blizny , odciążał ramiona i stabilizował pierś/protezę . Ważne jest aby, był idealnie dobrany obwód który z jednej strony powinien być na tyle dopasowany, aby podtrzymywał biust od dołu a z drugiej strony nie powodował ucisku, zapewniając swobodny przepływ chłonki. Istotnym elementem jest też wygląd biustonosza (gorsetu protetycznego), powinien być elegancki, aby Panie po mastektomii mogły czuć się atrakcyjnie i kobieco.
Zapraszam też do odwiedzenia naszej strony poświęconej mastektomii www.amazonki.info.pl
Bielizna idealnie dopasowana
zasady doboru biustonosza
1. Ułożyć pierś w miseczce – w tym celu należy jedną ręką złapać biustonosz za dół miseczki i okrągłym ruchem wygarnąć pierś z dołu i z boku , będzie łatwiej, jak pochylisz się do przodu.
- pierś powinna być cała w miseczce , nie może wylewać się górą, ani wychodzić bokiem lub dołem
- fiszbina powinna okalać całą pierś – nie może wpijać się w nią, nie może powodować ucisku, a w żadnym wypadku nie może powodować siniaków i odgnieceń
- fiszbina powinna przylegać w mostku – ale nie uciskać go2. Wyreguluj obwód biustonosza ( należy zapiąć najluźniej lub na środek , nigdy nie najciaśniej)
Dobrze dobrany obwód nie może być:
- zbyt luźny – nie trzyma biustu , tył podnosi się do góry , a piersi opadają na brzuch
- zbyt ciasny – powoduje wpijanie się fiszbin pod pachą , może powodować podrażnienia skóry , odparzenia, a także utrudnić przepływ chłonki
Zawsze obwód biustonosza musi być mniejszy niż rzeczywisty obwód pod biustem.
Nie ma konkretnej wartości ile centymetrów należy odjąć. Zależy to od takich czynników jak: wielkość obwodu, jędrność ciała, elastyczność tkaniny.3. Dopasuj odpowiednią długość ramiączek. Ponieważ jesteśmy asymetryczne , często jedna pierś jest większa, a druga mniejsza. Poprzez odpowiednią regulację ramiączek miseczka będzie lepiej przylegać do piersi.
Regulacja ramiączek nie musi być na tej samej wysokości. Przy większej piersi popuszczamy ramiączko , przy mniejszej podciągamy .
Ramiączka nie mogą być:
- zbyt krótkie – wrzynają się w ramiona powodując bolesne odciski , po latach może doprowadzić to do ubytków w obojczykach
- zbyt długie – zsuwają się z ramion powodując dyskomfort, a także nie podtrzymują biustuIdealnie dopasowany biustonosz powinien być przede wszystkim komfortowy , zapewniać swobodę ruchów, optymalnie podtrzymywać biust
zasady doboru stroju kąpielowego jednoczęściowego (lub body)
Strój powinien być optymalnie dopasowany do figury, tkanina powinna idealnie przylegać do ciała , nie naciągać się za bardzo, ale i nie marszczyć.
Pamiętajmy, że kiedy tkanina nabierze wody lekko się rozluźnia , dlatego w momencie zakupu powinien opinać sylwetkę.Strój kąpielowy nie może być:
- zbyt długi
* marszczy się
* nie opina w wystarczającym stopniu ciała- zbyt krótki
* biust jest spłaszczony do dołu
* fiszbiny są zbyt nisko (powinny być zaraz pod piersiami)
* wycięcia nogawek podnoszą się do góry
* wpija się w pupę
* ramiączka wpijają się w ramionaPamiętaj !
- strój kąpielowy jednoczęściowy dobiera się według rozmiaru biustonosza, a nie wg rozmiarów konfekcyjnych !Rozmiary strojów odpowiadają obwodowi pod biustem:
36=70; 38=75; 40=80; 42=85; 44=90; 46=95; 48=100; 50=105- jeżeli jesteś wyższa ( od 170 cm) to powinnaś wybrać strój o jeden rozmiar większy, ale oznaczenie miseczki powinno być mniejsze
Przykład:
noszony biustonosz 80 D odpowiada rozmiarowi stroju 40 D , przy większym wzroście lub dłuższym tułowiu powinnaś wybrać 42 C .
Wtedy miska będzie taka sama jak przy 40D ale strój będzie dłuższy.Doskonałą alternatywą dla stroju jednoczęściowego jest tankini (koszulka +figi)
Szczególnie je polecam wysokim paniom, które często mają problem z długością stroju jednoczęściowego.
Krok po kroku znajdź właściwy rozmiar
Pamiętaj ! Ustalanie rozmiarów według tabeli rozmiarów jest tylko punktem wyjścia i ma charakter czysto teoretyczny !
Ustalenie rozmiaru biustonosza
Aby ustalić rozmiar biustonosza, musimy mieć dwie wartości :
obwód pod biustem i obwód w biuście.
1. Obwód pod biustem
- miarę należy przyłożyć bezpośrednio pod biustem
- nie może przyciskać piersi
- z przodu i z tyłu musi być na tej samej wysokości
- zmierzony obwód zawsze należy zaokrąglić w dół
2. Obwód w biuście
- miarę należy przyłożyć na wysokości brodawek
- miara nie może wrzynać się w pierś
- jeśli piersi nie są jędrne , należy wziąć je w dłonie i podnieść do góry lub pochylić się do przodu (plecy proste)
3. Rozmiar miseczki
Różnica pomiędzy obwodem w biuście (2) a pod biustem (1) oznacza rozmiar miseczki
np. 99 cm w biuście – 80 cm pod biustem = 19 cm różnicy = miseczka D
czyli rozmiar biustonosza to 80 D
patrz TABELA ROZMIARÓW
Ustalenie rozmiaru majtek
1. Obwód talii
- miarę należy przyłożyć poziomo w najwęższym miejscu talii, tak aby się nie wrzynała
2. Obwód bioder
- miarę należy przyłożyć w najszerszym miejscu bioder , tak aby się nie wrzynała
Przy dużych różnicach rozmiarów między talią, a biodrami należy zawsze wybrać większy rozmiar !
patrz TABELA ROZMIARÓW
Jeśli kupujesz bieliznę korygującą, zawsze wybierz rozmiar mniejszy od ustalonego wg tabeli rozmiarów 5-10 cm